روش‌های غلبه بر بهانه‌هایی که قاتل کارآفرینی هستند

فرض کنید همیشه دلتان می‌خواست یک کارآفرین باشید و در نهایت یک ایده‌ی کسب و کار برای خود پیدا کرده‌اید.

0
62
روش‌های غلبه بر بهانه‌هایی که قاتل کارآفرینی هستند

این ایده آنقدر عالی است که یک مشکل بزرگ را به شیوه‌ای جالب حل می‌کند و می‌توان آن را ارزیابی کرده و در سطح جهانی مطرح نمود. شما روز و شب در مورد این ایده فکر می‌کنید و رویای راه‌اندازی شرکت را در ذهن دارید و اینکه یک روز آن را به واقعیت تبدیل کنید. ولی بنا به دلایلی خود را قانع می کنید که نمی‌توانید این کار را بکنید مثلا” این کار ریسک زیادی دارد و علاوه بر این، شغل خوبی هم دارید.

همسالان من در مورد اینکه چرا نمی‌توانند کسب و کاری را شروع کنند دلیل‌های مختلفی مطرح می‌کنند. در ادامه برخی از رایج‌ترین این دلیل‌ها را مطرح کرده و در مورد نحوه‌ی عبور از این معضل توصیه‌هایی ارائه می‌نماییم:

۱ . “الان زمان مناسبی نیست”.

من افرادی را می‌شناسم که در نوجوانی کارآفرین شدند و کسانی را هم دیده‌ام که اولین شرکت خود را در سن ۶۰ سالگی راه‌اندازی کردند. هر کسی که کسب و کاری را شروع کرده به خوبی می‌داند که هرگز زمان مناسبی وجود ندارد. شما همیشه می‌توانید با حرف‌هایی مثل نیاز به پول بیشتر، تجربه، زمان، ارتباطات، اعتماد به نفس، مهارت، تیزهوشی و … خودتان را توجیه کنید. توصیه‌ی من این است که باور داشته باشید همین الان واقعا زمان مناسبی است. یک یا دو سال بعد از شروع کسب و کار خود، خواهید دید که این حرف کاملا درست است.

۲ . “اگر این کار شکست بخورد چه می‌شود؟”

کارآفرینان دوست دارند چنان اعتماد به نفسی داشته باشند که به هیچ شکستی فکر نکنند. ولی واقعیت تلخ این است که ۸۰ درصد کسب و کارها در ۱۸ ماه اول با شکست مواجه می‌شوند. من توصیه می‌کنم از احتمال شکست با آغوش باز استقبال کنید. چون اگر شکست بخورید چیزهای فوق‌العاده باارزشی در مورد خودتان، کسب و کارتان و زندگی خواهید آموخت. ممکن است کسب و کار دیگری را شروع کنید یا ممکن است متوجه شوید که شما به درد کارآفرینی نمی‌خورید. ولی اگر تلاش نکنید، هرگز این چیزها را نخواهید دانست. ترس از شکست هرگز نباید شما را از انجام هیچ کاری باز دارد.

۳ . “به اندازه‌ی کافی پول پس‌انداز نکرده‌ام”.

بسیاری از افرادی که در آرزوی شروع یک کسب و کار هستند نان‌آور اصلی خانواده‌ی خود می‌باشند و نمی‌توانند بدون حقوق زندگی کنند. من به هر کسی که می‌خواهد کسب و کاری را شروع کند توصیه می‌کنم به اندازه‌ی کافی پول پس‌انداز کرده و احتمال بدهد که ممکن است ۱۸ ماه هیچ درآمدی نداشته باشد. اگر کسب و کار شما طی این ۱۸ ماه نتوانست درآمدی تولید کند و شما هم امیدی در آینده‌ی آن نمی‌بینید، می‌توانید آن را رها کرده و شغل دیگری انتخاب نمایید. تاکید من بر این “قانون ۱۸ ماه” به این خاطر است که در این مدت می‌توانید خودتان را به طور شفاف بشناسید و در نتیجه چون برنامه دارید راحت‌تر می‌توانید یک شغل پردرآمد را رها کنید.

۴ . “مردم مرا کارآفرین نمی‌دانند”.

 اول از همه، به عنوان یک کارآفرین تازه‌کار باید هر چه که دیگران در مورد شما فکر می‌کنند را نادیده بگیرید، چون همیشه تعدادی افراد شکاک در زندگی شما پیدا خواهد شد. تا جایی که می‌توانید از این افراد دوری کنید. ولی اگر با یک جهش کسب و کار خود را شروع کنید، با حیرت خواهید دید کسانی که ابتدا با شما مخالف بودند اکنون به چشم یک کارآفرین به شما می‌نگرند.

۵ .  “این کار خیلی سخت به نظر می‌رسد”.

حق با شماست. شروع یک کسب و کار خیلی سخت است و ممکن است سخت‌ترین کاری باشد که در زندگی خود انجام خواهید داد. اگر هنوز آماده‌ی کار نیستید حتی فکر شروع یک کسب و کار را هم از سر خود بیرون کنید. اگر این کار آسان بود هر کسی می‌توانست آن را انجام دهد. توصیه‌ی من این است که با خودتان خیلی روراست باشید و اگر از ته دل مطمئن هستید که می‌توانید این کار را به سرانجام برسانید، به خدا توکل کرده و کار را شروع کنید.

افزودن دیدگاه