رویارویی با ترس

ترس یک احساس کاملا واقعیه که همه اون رو تجربه کرده­ ایم و البته در بعضی موارد هم مفیده. مثلا اگر در جنگل با یه خرس عصبانی مواجه شدین، بهتره که بترسین و فرار کنین.

0
74
رویارویی با ترس

ترس یک احساس کاملا واقعیه که همه اون رو تجربه کرده­ ایم و البته در بعضی موارد هم مفیده. مثلا اگر در جنگل با یه خرس عصبانی مواجه شدین، بهتره که بترسین و فرار کنین.

البته بعضی اوقات ترس­ها ناشی از افکار، باورها و تصورات ما هستند. درواقع اونها ساخته ذهن ما هستند.

اگر در زندگی با وضعیتی روبرو می­شین که این ترس­ها به شما آسیب می­زنه یا نقش تضعیف­ کننده شما رو بازی می­کنه و یا حتی شما رو از انجام کاری که دوست دارین، بازمی­داره، اصلا نگران نباشین. ما به شما ۲ تکنیک معرفی می­کنیم که بتونید با به­ کارگیری اونها بر ترس­تون غلبه کنین.

اینکه از کدام­یک ار این تکنیک­ها استفاده کنین، بستگی به موردی که از اون میترسین و یا شرایطی که از اون ترس دارین، داره. و اینکه چه­ جوری می­خواهین که با ترس­تون روبرو شود.

تکنیک اول: کارهایی روکه از اونها ترس دارین، انجام بدین.

مثلا اگر از سگ می­ترسین، تلاش کنین که با یک سگ رابطه کوچکی برقرار کنین، مثلا به سگ دوستتون دست بزنین یا …! درباره موارد ترس خود، ویدئوهایی در یوتیوب یا … ببینین. اگر از آب می­ترسین، به همراه یک نفر که به او اطمینان دارین و می­تونه دلهره شما رو کاهش بده، به ساحل برین.

چراکه انجام چیزی که از اون ترس دارین، معمولا بهترین راه غلبه بر اونه. همیشه دورادور و در ذهنتون از اون کار ترس داشتین، وارد عمل شین و خارج از دنیای ذهن و تصور، با اون روبرو بشین. ازش فرار نکنین. هدف اینه که متوجه بشین که این ترس فقط یه احساسه و به­ راحتی می­تونین تغییرش بدین.

تکنیک دوم: در مورد چیزی که شمارو می­ترسونه، آموزش ببینین.

نوع دیگری از ترس وجود داره که به روش قبلی نمی­تونیم با اونها برخورد کنیم. از اونجایی که نمی­تونیم ازطریق تجربه کردن اون شرایط، بر ترس­مون غلبه کنیم و قابل تجربه کردن نیستن، نیازه که از روش دیگری برای مواجهه با اونها استفاده کنیم.

مثلا، افرادی هستند که از مرگ می­ترسند، به این خاطرکه مرگ، امری ناشناخته­ س و اون رو تجربه نکرده ­اند، یا اینکه از شرایط افرادی که دوستشان دارند، بعد از مرگ خودشون می­ترسند. قطعا مواجهه با این نوع ترس­ها، سخت ­تره چون­که نمی­تونیم اونها رو تجربه کنیم.

در این مواقع، مطالعه و تحقیق به ما کمک می­کنه که احساس آرامش در این مورد، پیدا کنیم.

احسا­س­مون رو در این رابطه بهتر کنترل کنیم. هرچه درک بیشتری از از اونها پیدا کنیم، به قدرت و انرژی کمتری برای مواجهه با اونها نیاز داریم.

بعضی اوقات ممکنه که نتونیم به­طور کامل، بر یک ترسخاص­مون غلبه کنیم ولی می­تونیم با هر میزان غلبه، شرایط­مون رو از قبلش بهتر کنیم.

مواجهه با ترس­هامون ما رو قدرتمند می­کنه و احساس­های بهتری در ما ایجاد می­کنه.

افزودن دیدگاه