۳ گام ساده در جهت ثروت سازی

خودمون هم میدونیم که تیتر این مطلب گمراه کننده و تا حدی تکراریه. اما این سه گام ساده که میتونه ما رو به آزادی مالی برسونه، یه جورایی همت و تلاش هم میطلبه.

0
180

خودمون هم میدونیم که تیتر این مطلب گمراه کننده و تا حدی تکراریه. اما این سه گام ساده که میتونه ما رو به آزادی مالی برسونه، یه جورایی همت و تلاش هم میطلبه.

گام اول باید ثروت رو به دست بیارید، گام دوم باید اون رو پس انداز کنید و گام سوم اون رو سرمایه گذاری کنید.

به دست آوردن ثروت :

قبل از اینکه بخواین شروع به پس انداز و سرمایه گذاری کنید اول باید یه منبع کسب در آمد برا خودتون پیدا کنین. اما این منبع باید اون قدر خیالتون رو راحت کنه کهبعد از بعد از رفع نیازهای اساسی یه مقداری هم براتون بمونه.

باید پس اندازش کنین :

وقتی یه منبع خوب و مطمئن پیدا کردین حالا باید به سراغ یه طرح و برنامه ریزی دقیق برای پس انداز پول هاتون برید.

حالا وقت سرمایه گذاریه :

وقتی یه برنامه ریزی خوب انجام دادین حالا وقتشه که خیلی هوشمندانه پس اندازش کنین.

خب حالا میریم سراغ بقیه ماجرا!

گام اول (درآوردن پول کافی) :

اولین مرحله برای ثروت سازی پول در آوردنه

اما برا اونایی که تازه میخوان وارد این مسیر بشن یا اونایی که میخوان از راه های اشتباهقبلی به این راه قدم بذارن، مهم ترین و بنیادی ترین مرحله هست.

از خودتون بپرسین که :
آیا به اندازه کافی برا پس انداز پول جمع کردم؟
آیا به اندازه کافی برای پس انداز خوب و ماهر هستم؟
آیا اونقدر از این کار لذت می برم که بتونم تا چندین و چند سال آینده همم ادامه اش بدم؟

برای شروع دو نوع درآمد وجود داره : درآمدهایی که بخاطر شغلمون به دست میان و درآمدهایی که پنهان و مخفی هستن!
درآمد به دست اومده از شغلمون همون درآمدی هست که برای ادامه زندگی بهش احتیاج داریم و درآمد پنهان اون درآمدی هست که از سرمایه گذاری به دست میاد.
اونایی که تازه کار هستن و میخوان شروع کنن بهتره به چهارتا نکته برای داشتن یه منبع درآمد خوب توجه کنن : ۱. کاری میکنید رو باید ازش لذت ببرین ۲. مهارت کافی برای انجام کار رو داشته باشین ۳. کاری که پول خوبی داشته و ۴. آگاهی و مهارت لازم رو برای همه ابعاد این کار داشته باشین.
بریم سراغ گام بعدی.

گام دوم (داشتن پس انداز کافی) :
پول کافی به معنی داشتن یه زندگی خوب هست، اما تضمین نمیکنه که یه پس انداز خوب دارین. خب کجای کار می لنگه؟ مشخصه، خواسته هاتون از بودجه ای که در اختیارتونه، بالاتر بره.

برا ببشتر کردن بودجه یا برنامه ریزی بودجه ای باید این کارها رو بکنین :
۱. یه ماه باید هزینه های خودتون رو بنویسین
البته همیشه هم نوشتن هزینه ها کافی نیست؛ باید مخارجتون رو دسته بندی کنین تا بفهمین تو کودم قسمت ها بیشتر خرج می کنین.

۲. به خواسته هاتون رژیم لاغری رو بدین
یادتون باشه خواسته با نیاز فرق میکنه، این رو باید درک کنین.نیاز به خونه، لباس و غذا، یهنیازهای بدیهی هست، اما بعضی خواسته ها، باید به مرور به نیاز تبدیل میشه. مثل چی؟ مثلا یکی عادت داره هر روز ناهارش رو توی رستوران بخوره. اگه دو روز درهفته رستوران نره خودش به منبع مالی ایجاد میکنه.

۳. خودتون رو با تغییر نیازهاتون سازگار کنین
بعضی وقتا نیازهامون تغییر میکنه، مثلا کمتر یا بیشتر از بودجه ای میشه که براش در نظر گرفتیم. باید خودمون رو با این ناهماهنگی ها هماهنگ کنیم.

۴. یه بالش نرم با یه خیال راحت
آدمیزاده دیگه. بعضی وقت ها یه اتفاقایی غیرمنتظره ای براش میفته. برای همین هدفتون باید این باشه که پس انداز سه تا شیش ماه خرج روزانتون رو داشته باشین. این پس انداز تو روزای مبادا مثل بیماری و این جور چیزا به دردتون میخوره.

حالا بریم سراغ گام آخر.
گام سوم (انتخاب یه راه درست واسه سرمایه گذاری) :
تا الآن دیگه هم پول کافی در آوردین هم یه پس انداز خوب دارین. حالا وقت سرمایه گذاریه. اما نه! اشتباه نکنین. اگه میخواین یه سرمایه خیلی خوب داشته باشین، باید اهل ریسک باشیدها. خرید سهام روش خوبیه. اول باید موقعیت خودتون رو بسنجید. اهداف ریسک کردن و بازگشت سرمایه تون رو بسنجید. حالا یه جای خوب برای سرمایه گذاری انتخاب کنین. البته تو این راه باید افراد خبره و باتجربه هم مشورت بگیرید، یادتون نره ها! در آخر هم تنوع تو سرمایه گذاری رو فراموش نکنین. به سطح ها و سبک های مختلف سرمایه گذاری کنین، که اگر از یه سبک به نتیجه نرسیدین به راه های دیگه امیدوار باشین.

و در نتیجه اینکه همه این کارها بستگی به این داره که گذر از این سه مرحله موفقیت آمیز باشه. در آمد کافی، پس انداز کافی از در آمد و سرمایه گذاری درست. برای اینک کار داشتن یه برنامه هوشیارانه و دقیق امکان پذیره.
و کلام آخر یه سرمایه گذاری زمانی نتیجه میده که بتونه توی مسیر درست ثروت اندوزی کنه.

افزودن دیدگاه